Zabezpečovacie systémy MIX
V rámci služieb v oblasti bezpečnosti Vám navrhneme, zhotovíme a zabezpečíme údržbu EZS. Ponúkame predaj, montáž a servis alarm a kamerových systémov pre zabezpečenie priestorov.
Paradox, Hikvision, Xiaomi Mi Smart, Emos, Somfy One+, Ajax StarterKit, Bentech GSM,
Všetko o Tom Ako Namontovať Alarm
Bezdrôtová technológia ti umožňuje namontovať GSM Alarm prakticky kdekoľvek do domu, bytu, kancelárie, garáže, pivnice, na chatu, stavbu… V niekoľkých krokoch si ukážme, ako na to:
Po rozbalení
Hneď ako obdržíš zásielku, presvedč sa či obsahuje všetko čo má:
hlavný set pozostávajúci z centrálnej jednotky, jej príslušenstva (anténa, adaptér, manuál, batéria) a štandardného množstva detektorov bývajú v jednom balení spolu so sirénou a ovládačmi na kľúčenku
každý ďalší doplnkový detektor býva balený zvlášť spolu s batériou, manuálom a montážnou sadou
Pozor: je dôležité aby si každý prvok dokázal spárovať s centrálnou jednotkou alarmu. Preto si celý alarm odskúšaj ešte pred montážou. Všetky prvky si rozlož na stôl, vlož batérie a aktivuj. Každý prvok prihlás ku základni a presvedč sa, či plní svoju funkciu a spúšťa poplach. Predídeš tak omylu dodávateľa, ak niektorý prvok používa inú frekvenciu/kódovanie na komunikáciu so základňou – je nefunkčný a je potrebné ho vymeniť.
Ako pri každom elektronickom zariadení, aj tu platí, preštuduj si manuál. Rôzne modely majú odlišné ovládanie aj spôsob spárovania, mojim cieľom nie je rozoberať tu každý zvlášť, ale naopak poskytnúť praktické rady k montáži, ktoré v manuáloch nenájdeš.
Odskúšanie na ostro bez montáže
Potom, ako sa oboznámiš s alarmom a jeho prvkami, preštuduješ si návod a naučíš sa ovládať aktiváciu/deaktiváciu a základné nastavenia, urob niekoľko dňovú ostrú skúšku:
bez montáže umiestni a aktivuj detektor pohybu v miestnosti (na stolík, botník, opretím o parapetu) tam, kde býva pohyb – napr. vo vstupnej hale. Namier ho tak aby ako-tak zachytával pohyby v miestnosti a bezdrôtovo komunikoval s centrálnou jednotkou.
vlož SIM kartu a zapoj centrálnu jednotku spolu so sirénou taktiež bez montáže
priprav si kód a diaľkový ovládač na kľúčenke tak, aby si ich mal k dispozícii na aktiváciu/deaktiváciu alarmu vždy, keď budeš opúšťať alebo prichádzať do domu
nastav telefónne čísla, na ktoré sa budú odosielať SMS a hovory pri spustení poplachu
Takto si pár dní alarm otestuj, či si spokojný s funkcionalitou, či sa nespúšťajú falošné poplachy, či aj ostatní obyvatelia domu budú schopní naučiť sa s alarmom zaobchádzať a dohodnúť sa na pravidlách. Pamätaj, že deaktivovaný alarm je po opustení domu k ničomu!
Ak počas tejto skúšobnej prevádzky zistíš, že alarm nevyhovuje tvojim potrebám, alebo natrafíš na inú skutočnosť kvôli ktorej alarm nevyužiješ, môžeš ho bez opotrebení poslať späť a predávajúci ti vráti peniaze. Po ďalšom kroku, t.j. rozmiestnení detektorov a montáže, sa už uplatňuje iba záruka na výrobok a jeho súčasti.
Rozmiestnenie detektorov
Počet detektorov závisí od štruktúry objektu (stavby domu, počtu podlaží, počtu izieb…) a keďže ty sám najlepšie poznáš svoj dom, vieš aké časti je treba zabezpečiť. Stačí dodržať niekoľko zásad pri umiestnení prvkov alarmu a detektory ti spoľahlivo zareagujú na každý neželaný pohyb v dome. Sústreď sa na tieto:
Na vchodové dvere a vedľajšie nepresklené vchody umiestňuj magnetické spínacie detektory. Väčšinou bývajú násilne vypáčené, na čo spínací senzor spoľahlivo zareaguje, teda zorné pole pohybového senzora nemusí tak nutne zasahovať do ich blízkosti.
Okná sa dajú rozbiť a preto je magnetický senzor neúčinný, podstatné teda je aby niektorý pohybový senzor po vniknutí do interiéru zareagoval. Preto jeho zorné pole musí zasahovať do všetkých oblastí prístupných ihneď po vniknutí do domu.
Nie je nevyhnutné aby jeden senzor dohliadal na druhý, je však nevyhnutné aby niektorý senzor dohliadal na centrálnu jednotku. Akékoľvek priblíženie k základni teda musí spustiť poplach! Nezabúdaj tiež, že každá centrálna jednotka potrebuje elektrické napájanie, ktoré je dobré tiež chrániť proti neželanému odpojeniu.
Detekcia pohybového senzoru PIR je závislá od rozdielu snímaných teplôt, preto je neúčinná za prekážkami ako napr. sklenené predely, závesy, záclony a pod. Je potrebné tiež vyhýbať sa zásahu zorného poľa do oblastí priamych tepelných zdrojov kúrenia (hlavne krby a pece), priameho dopadu slnečného svetla a klimatizácie.
Nesústreďuj sa na úplné pokrytie každého priestoru. Sprav si náčrt podlažia a sústreď sa na zóny, v ktorých pohyb je nevyhnutný na premiestňovanie sa. Už aj 40% pokrytie môže úplne zabezpečiť akýkoľvek spôsob vniknutia do domu.
Častokrát zistíš že na úplne zabezpečenie podlažia si vystačíš už s jediným detektorom pohybu a magnetickým senzorom!
Kde nemusíš umiestňovať senzory?
do priestorov bez prístupu z exteriéru (wc, kúpeľne, kotolne, špajzy, komory)
do priestorov bez cenností s možným vniknutím zvonku (napr. wc/kúpeľňa s oknom), cez ktoré páchateľ musí prejsť ak sa chce dostať do interiéru pokrytým pohybovým senzorom
na chodby do ktorých zasahujú zorné polia senzorov z izieb
Viac podlažný dom a terasy, garáže nevyhnutné senzory na vrchných podlažiach sú iba v tých prípadoch, keď existuje možnosť vniknutia do interiéru zo striešky, balkóna, terasy a pod., na ktoré sa dá vyliezť po vonkajšej fasáde domu. To isté platí o panelákoch, napr. prestup z vedľajšieho cudzieho balkóna, vyšplhanie po hromozvode a pod.
Ak už páchateľ vnikne do niektorej z izieb, je pravdepodobné, že si prehliadne aj zvyšok domu, to však nemusí platiť v prípade garáží a izieb s prístupom na terasu, preto by mali byť zabezpečené. Garáž bez okien si vystačí aj s magnetickým senzorom na bráne.
Ak sa rozhodneš nepokrývať vrchné podlažia domu, nezabudni dobre pokryť tu prízemnú časť, kde začína schodisko
Subcategories